• Topkapı Ticaret Merkezi,
    Cevizlibağ / Zeytinburnu

Hastane Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama yüzeylerin parlak ve bakımlı görünmesi için yapılan bir uygulamadır. Zemin üzerinde her gün birçok insan gelip geçtiği temizlik malzemeleri ile silinerek aşındığı düşünülürse, zaman içinde matlaşması ve eski görünmesi çok normaldir. Ancak epoksi zemin kaplama yapılarak yeniden bakımlı görünümüne kavuşması sağlanabilir.
Zemin yapısı bir mekana girdiğinizde ilk başta gözünüze çarpan özelliklerden biridir. Zemini aşınmış ve soluk görünen mekanlarda, kötü bir algı oluşur. O ortamın modern görünmesi bu durumda beklenemez. Zemin kaplanarak bu sorun kolaylıkla ve hızlı bir şekilde çözülebilir.

Epoksi Zemin Kaplamanın Avantajları
Epoksi zemin kaplama, yüzeyin tamamının değişmesine gerek kalmadan yenilenmesini sağlar.
İnşaata gerek kalmadan zemin yepyeni bir görünüme kavuşur.
Epoksi zemin kaplama dayanıklı yapısı sayesinde uzun süre zeminin düzgün görünmesini sağlar.
Farklı desenler verilebilir, parlaklığı ayarlanabilir.
Zeminin daha dayanıklı olması istenirse, kalın kaplama yapılabilir.
Uygulanacak mekanın ölçüsü ne olursa olsun epoksi zemin kaplama yapılır. Mekanın ölçüleri nedeniyle herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.
Hızlı ve pratik bir yöntemdir.
Epoksi hastane epoksi zemin kaplama ile, bir mekanın görünümünün değiştiği ve modernleştiği fark edilir.
 
Epoksi hastane Zemin Kaplama Hazırlığı
Epoksi zemin kaplama işlemi yapılacak olan alan için önceden bir keşif çalışması yapılmalıdır. Mekanın özellikleri ve zemin yapısı incelenir. Mekanın özelliğine göre farklı kalınlıklarda epoksi zemin uygulamaları yapılabilir. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusuna gelmeden önce, hazırlık aşamalarını gözden geçirmek gerekir. Hazırlık aşamasında ustalar epoksi zemin kaplama yapılacak olan mekana gelerek keşif yaparlar. Bu sayede malzeme ve ekipman açısından hazırlıklı olarak gelirler.

Epoksi kaplama yapılacak olan zeminin temiz olması hazırlık aşamasının en önemli kısmıdır. Eğer zeminde daha önceden uygulanan parke, fayans gibi yapılar var ise çıkarılmalıdır. Çıkarıldığında ise geride yapışkanları kalabilir. Bu yapışkan artıklarının da tam anlamı ile temizlenmesi gereklidir.

Zemin dümdüz hale getirilmeli, pürüzler giderilmelidir. Bu işlemlerin tamamı, epoksi zemin kaplamanın hazırlık aşamalarını oluşturur. Ardından uygulama için gerekli olan işlemlere geçilir.

Epoksi Zemin Kaplamanın Astar Uygulaması
Epoksi zemin uygulaması yapılacak olan zemin temizlenerek pürüzsüz bir hale getirildikten sonra astar uygulamasına geçilir. Bu astar uygulamasını epoksi zeminin ilk katı olarak düşünebiliriz. Amaç daha sert bir zemin elde ederek, en üst katın sağlam olmasını sağlamaktır.

Astar uygulaması zeminin tamamına uygulanır. En ufak bir nokta bile atlanmamalıdır. İşte bu aşamada yapılan keşif çalışmasının önemi büyüktür. Mekana ve ayrıntılarına hakim olan ustalar, hiçbir noktayı atlamadan epoksi zemin kaplama işlemini gerçekleştirebilir.

Epoksi Zemin Uygulamasına Geçilmesi
Astar katının tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra asıl katın uygulamasına geçilebilir. Kuruma sırasında ise kesinlikle temas edilmemeli ve üzerine basılmamalıdır. Epoksi zemin uygulaması yapılırken istenilen zemin görüntüsüne göre hareket edilir. Zemine parlak ya da mat bir görünüm kazandırmak mümkündür. Epoksi zemin kaplama fiyatları uygulanacak olan epoksi kaplamanın türüne göre uygulama yapılan alanın büyüklüğüne göre değişir.

Eğer daha kalın ve dayanıklı bir zemin elde edilmek isteniyorsa birkaç kat epoksi zemin uygulaması yapılabilir. Her katın kuruduğundan emin olunduktan sonra diğer kata geçilmesi en doğrusudur. Bazı zeminlerde pütürlü bir zemin yapısı istenir. Bı yapıya portakal kabuğu denir. Eğer böyle bir zemin yapısı isteniyorsa epoksi zemin uygulaması yapıldıktan sonra bir rulo ile zeminin üzerinden geçilir.

Epoksi Zeminlerde Boya Uygulaması
Epoksi zemin kaplama üzerine boya yapılması tercih edilebilir. Birkaç farklı maddenin karıştırılması ile boya uygulaması için gerekli çözelti hazırlanmış olur. Ustanın tecrübesi ve el becerisi sayesinde pürüzsüz ve canlı bir boya elde edilerek zeminin boyanması sağlanır.

Epoksi zemin boyalarında farklı renkler tercih edilebilir. Ancak ağırlıklı olarak metalik renklerin epoksi boya olarak kullanıldığını görmekteyiz. Metalik rengin ortamı modernleştiren bir özelliği vardır. Özellikle hizmet sektöründeki mekanlarda bu tür modern dokunuşlara ihtiyaç vardır.

Farklı epoksi zemin uygulamalarının üzerine boyama yapılabilir. Örneğin otoparklara yapılan epoksi zemin üzerine otopark alanlarının belirlenmesi amacıyla yapılan boyama işlemi uygulanabilir. Boyama yapıldığında epoksi zeminlerin dayanıklılık ve kolay temizlenme özelliği kaybolmaz. Yalnızca görünümünde değişiklik olur.

Epoksi Zemin Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Epoksi zemin uygulaması öncesinde yapılan keşif çalışması çok önemlidir. Zemin uygunluğu ve yapılması gereken hazırlıklar bakımından bu çalışmaya ihtiyaç duyulur.
Epoksi zemin kaplama fiyatları konusunda ön bilgi almanız, size bir fikir verir ve bütçenize uygun olup olmadığını görmüş olursunuz.
Farklı zemin yapılarına göz atmakta fayda vardır. Seçenekler arasından beğendiğiniz bir zemin yapısını tercih ederek, epoksi zemin kaplama yaptırabilirsiniz.
Epoksi zemin kaplamanın yapılacağı yere göre bir seçim yapılması en doğrusudur. Fabrika ya da otopark gibi alanlarda zemin kaplamasının dayanıklı olma özelliği daha ön planda olmalıdır. Alışveriş merkezi ya da otel gibi alanlarda ise epoksi zemin kaplamanın estetik duruşu daha fazla önem kazanır.
Epoksi kaplama yapılan olan zeminin düz olması gerekir. Üzerindeki pürüzler işlem öncesinde tespit edilerek mutlaka giderilmelidir.
Epoksi zemin kaplama yapılacak olan alanda hiçbir noktanın atlanmaması önemlidir. Aksi takdirde daha sonraki zamanlarda atlanmış olan alan kötü bir görünüme sebep olur.
Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri
Epoksi zemin kaplama yapılacak olan mekanın türüne ve dekorasyonuna göre farklı bir çeşit tercih edilebilir. Örneğin 3D epoksi zemin kaplama üç boyutlu görünümü ile bulunduğu mekana derinlik katma özelliğine sahiptir. Alışveriş merkezlerinde, restoranlarda tercih edilebileceği gibi evlerin zemini için de hoş bir fikir olabilir. Etkileyici bir zemin görünümü isteyenler keyifle 3D zemin kaplamalarını tercih edebilirler. Parlak görünümü yanında kaymaz özelliği de bulunduğundan hem şık hem de güvenli zemin özelliklerini barındırır.

Mortar epoksi zemin kaplama çeşidi ise dayanıklı yapısı ile dikkat çeken bir çeşittir. Özellikle otopark, fabrika, depo gibi alanların zeminlerinde tercih edilir. Su geçirmez özelliği vardır ve ağır yüklere karşı dayanıklıdır. Bir hafta kadar iyice kuruması beklendikten sonra ağır araçlar üzerinden geçebilir. Multi layer epoksi zemin kaplama da yine dayanıklı bir zemin yapısı gerektiren alanlarda kullanılabilir. Hasar görmüş zeminlerin kaplamasında kullanılarak düzeltilmesi sağlanabilir.

Coating epoksi zemin kaplama, yüzeylerin temizliği ve hijyeninin sağlanması istenilen durumlarda uygundur. İnce yapısı yaya geçişine uygundur. Kolay temizlenir. Kir tutmama özelliği vardır. Gıda üretim tesislerinde ya da okul, hastane gibi sık sık temizlenmesi gereken yapıların zemininde kullanılabilir.

Portakal kabuğu epoksi zemin kaplama dayanıklı yapısı ve kaymaz özelliği gibi otopark, fabrika gibi alanların zemin kaplamasında tercih edilebilir. Zemin düz değil portakal kabuğu gibi pütürlü bir yapıya sahiptir. Zemin kaplaması yapıldıktan sonra üzerinden rulo ile geçilerek bu görünüm verilir. Zeminin kaymaması en önemli özelliğidir. Kokusuzdur ve güvenlidir.

Şeffaf epoksi zemin kaplama, estetik görünümü nedeniyle tercih edilir. Diğer kaplamalardan farklı olarak şeffaf bir yapıya sahiptir. Mekanlara şık ve estetik bir görünüm katar. Bunun yanında dayanıklı bir yapıya sahiptir ve kolay temizlenir.